Historia

Początki zespołu PIRAMIDY sięgają 2009 roku. Założył go, wtedy jeszcze trójmiejski muzyk, Piotr Kajetan Matczuk, który wpadł na pomysł stworzenia projektu z nowocześnie zagranymi tekstami najwybitniejszych polskich wieszczów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamia Norwida. Roboczo program miał się nazywać „Rozmowa z piramidami” – od jednego z tekstów Słowackiego.

Po kilku miesiącach kompozycji, latem 2010 roku odbył się pierwszy koncert w Kościerzynie na Kaszubach. Program cały czas rozwijał się, zmieniali się muzycy, dojrzewały aranżacje. 5 marca 2011 roku w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk, podczas kultowej audycji Włodzimierza „Basiora” Machnikowskiego i Dariusza „Łosia” Podbereskiego zespół zarejestrował swoją pierwszą płytę. Wydana została pod nazwą „Rozmowa z piramidami” przez Wytwórnę MTJ z Warszawy.

 

Początkowy skład tworzyli: Piotr Kajetan Matczuk (instrumenty klawiszowe), Marcin Skaba (skrzypce), Paweł Nowak (akordeon), Paweł Ruszkowski (gitary), Tomasz Nowik (kontrabas, bas) i Tomasz Paszko (perkusja). Gościnnie śpiewał z zespołem słynny bard i kompozytor, Mirosław Czyżykiewicz, oraz młodzież z warsztatów muzycznych prowadzonych przez Matczuka.

Po pojawieniu się płyty zaczęły napływać powoli propozycje koncertowe. Nikt nie miał jednak pomysłu na oficjalną nazwę zespołu, więc na plakatach pisano po prostu „Rozmowa z piramidami”. W międzyczasie Piotr Kajetan Matczuk ostatecznie zreorganizował skład, szukając bardziej rockowego brzmienia. W maju 2013 roku do „Rozmowy z piramidami” dołączył gitarzysta, Piotr Augustynowicz.

Najwięcej koncertów odbyło się w Niemczech, głównie w Berlinie na dużych scenach, gdzie „Rozmowa z piramidami” często supportowała znane i wielkie gwiazdy polskiej i światowej muzyki. Bardzo szybko też „Testament mój”, piosenka z tekstem Juliusza Słowackiego i muzyką Matczuka stała się jedną z najbardziej wyczekiwanych i rozpoznawanych piosenek zespołu.

 

Oprócz kilkunastu koncertów w Berlinie, koncerty z programem „Rozmowa z piramidami” odbyły się także m.in. w Hadze w Holandii, w Vianden w Luksemburgu, w Kolonii, w Brunssum na terenie bazy wojskowej Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO dla polskiej kadry dowodzącej misją w Afganistanie, we Frankfurcie czy w Monachium.

Zespół „Rozmowa z piramidami” zaczął też regularnie pojawiać się w mediach, w audycjach radiowych na liczne zaproszenia dziennikarzy, oraz w telewizji. W Polskim Radiu Gdańsk odbyło się kilka koncertów z tym programem, transmitowanych na żywo na antenie. Zespół wielokrotnie grał też m.in. w TVP1, w TVP2 (która objęła oficjalny patronat nad pierwszą płytą), TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Info czy TVP Polonia. Były to różne programy – od porannych programów śniadaniowych, po programy informacyjne takie jak Wiadomości czy Panorama, zespół pojawiał się także w programach artystycznych i kulturalnych. Zaowocowało to coraz ciekawszymi propozycjami. Z tego też powodu Piotr Kajetan Matczuk musiał przeprowadzić się z Gdańska do Warszawy.

W styczniu 2014 roku, podczas koncertu w Polskim Radio Olsztyn zespół publicznie ogłosił, że zmienia nazwę na PIRAMIDY.

 

W tym też roku Piotr Kajetan Matczuk wystąpił w filmie dokumentalnym pt. „Bard” w reż. Katarzyny Kościelak (prod. TVP2/Media Kontakt) a zespół dokonał oprawy muzycznej do filmu i zagrał II część słynnej „Obławy” Jacka Kaczmarskiego na napisach końcowych. Do filmu powstał także teledysk.

W maju 2014 roku do zespołu dołączył trębacz, Dawid Lipka, a oficjalny management objęła Ania Matczuk. W październiku ze względu na inny kontrakt zespół opuścił basista, Tomek Nowik, a zastąpił go Tomek Imienowski.

W listopadzie 2014 roku zespół PIRAMIDY zagrał duży koncert w Berlinie podczas oficjalnych obchodów 25-lecia zburzenia Muru Berlińskiego, jako support w pożegnalnej trasie Budki Suflera.

W 2014 roku Piotr Kajetan Matczuk rozpoczął także na dobre przygodę z muzyką teatralną, po udanych kompozycjach do filmów dokumentalnych oraz spotów reklamowych pojawiły się propozycje współpracy z czołówką polskich aktorów, a także koncerty w teatrach.

 

Od marca 2015 roku zespół PIRAMIDY cyklicznie akompaniuje w Teatrze Ateneum w Warszawie w spektaklu-recitalu „Dopokąd” aktora teatralnego i filmowego – Krzysztofa Tyńca, wykonując kompozycje duetu Matczuk-Augustynowicz. Z tego spektaklu powstała też płyta „Dopokąd”, która miała swoją premierę w Empikach 23 marca 2015.

Na początku 2015 roku zespół zakończył także kompozycje do drugiej swojej oficjalnej płyty i pierwszej pod szyldem „PIRAMIDY” o nazwie: „ROK WOJNY”. Premiera koncertowa materiału odbyła się 4 maja w Gdańsku z udziałem znanego aktora teatralnego i filmowego – Wojciecha Wysockiego. W sierpniu 2015 rozpoczęły się nagrania płyty w Velur Studios w Gdańsku. Produkcją muzyczną i realizacją dźwięku zajął się Łukasz Sieradzki. Gościnnie na płycie zagrali: Michał Sasin Sasinowski na saksofonie oraz Marcin Dzięcielewski na puzonie. Okładkę zaprojektował znany trójmiejski grafik i artysta Jacx Badder Staniszewski. Mastering płyty wykonał Jack Bragila w Nowym Jorku w USA. Zagraniczna premiera – 7 listopada 2015 w Hadze w Holandii, 8 listopada w bazie wojskowej NATO Allied Joint Force Command w Brunssum i 11 listopada w Berlinie w Niemczech.

W czerwcu 2016 roku zespół koncertował w Szwajcarii – w sali Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Genewie. Odwiedził także Montreux i legendarne Queen Studio Experience, w którym nagrywał Freddie Mercury i gwiazdy światowego rocka.

Ze względu na bardzo częste trasy zagraniczne zespół PIRAMIDY stał się w 2016 roku regularnym gościem programu Halo Polonia w TVP Polonia – poświęconego życiu Polaków za granicą.

PIRAMIDY koncertują również w teatrach – grając liczne koncerty z aktorami, m.in. z Krzysztofem Tyńcem, poza regularnymi koncertami w Teatrze Ateneum w Warszawie zespół występował również m.in. w Teatrze Kamienica w Warszawie, w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. J. Słowackiego w Koszalinie, a także w teatrze w Brugg w Szwajcarii k. Zurichu, na zaproszenie siostry Wojciecha Młynarskiego – Barbary Ahrens-Młynarskiej.

Obecnie zespół przygotowuje się do nagrania i wydania kolejnej długogrającej płyty pt. „Mickiewicz unplugged i dwa Norwidy” – planowana premiera: 2018 rok.

Obecny skład zespołu PIRAMIDY tworzą: