Początki zespołu PIRAMIDY sięgają 2009 roku. Założył go, wtedy jeszcze trójmiejski muzyk, Piotr Kajetan Matczuk, który wpadł na pomysł stworzenia projektu z nowocześnie zagranymi tekstami najwybitniejszych polskich wieszczów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamia Norwida. Roboczo program miał się nazywać „Rozmowa z piramidami” – od jednego z tekstów Słowackiego.
Po kilku miesiącach kompozycji, latem 2010 roku odbył się pierwszy koncert w Kościerzynie na Kaszubach. Program cały czas rozwijał się, zmieniali się muzycy, dojrzewały aranżacje. 5 marca 2011 roku w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk, podczas kultowej audycji Włodzimierza „Basiora” Machnikowskiego i Dariusza „Łosia” Podbereskiego zespół zarejestrował swoją pierwszą płytę. Wydana została pod nazwą „Rozmowa z piramidami” przez Wytwórnę MTJ z Warszawy.
Początkowy skład tworzyli: Piotr Kajetan Matczuk (instrumenty klawiszowe), Marcin Skaba (skrzypce), Paweł Nowak (akordeon), Paweł Ruszkowski (gitary), Tomasz Nowik (kontrabas, bas) i Tomasz Paszko (perkusja). Gościnnie śpiewał z zespołem słynny bard i kompozytor, Mirosław Czyżykiewicz, oraz młodzież z warsztatów muzycznych prowadzonych przez Matczuka.
Po pojawieniu się płyty zaczęły napływać powoli propozycje koncertowe. Nikt nie miał jednak pomysłu na oficjalną nazwę zespołu, więc na plakatach pisano po prostu „Rozmowa z piramidami”. W międzyczasie Piotr Kajetan Matczuk ostatecznie zreorganizował skład, szukając bardziej rockowego brzmienia. W maju 2013 roku do „Rozmowy z piramidami” dołączył gitarzysta, Piotr Augustynowicz.
Najwięcej koncertów odbyło się w Niemczech, głównie w Berlinie na dużych scenach, gdzie „Rozmowa z piramidami” często supportowała znane i wielkie gwiazdy polskiej i światowej muzyki. Bardzo szybko też „Testament mój”, piosenka z tekstem Juliusza Słowackiego i muzyką Matczuka stała się jedną z najbardziej wyczekiwanych i rozpoznawanych piosenek zespołu.
Oprócz kilkunastu koncertów w Berlinie, koncerty z programem „Rozmowa z piramidami” odbyły się także m.in. w Hadze w Holandii, w Vianden w Luksemburgu, w Kolonii, w Brunssum na terenie bazy wojskowej Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO dla polskiej kadry dowodzącej misją w Afganistanie, we Frankfurcie czy w Monachium.
Zespół „Rozmowa z piramidami” zaczął też regularnie pojawiać się w mediach, w audycjach radiowych na liczne zaproszenia dziennikarzy, oraz w telewizji. W Polskim Radiu Gdańsk odbyło się kilka koncertów z tym programem, transmitowanych na żywo na antenie. Zespół wielokrotnie grał też m.in. w TVP1, w TVP2 (która objęła oficjalny patronat nad pierwszą płytą), TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Info czy TVP Polonia. Były to różne programy – od porannych programów śniadaniowych, po programy informacyjne takie jak Wiadomości czy Panorama, zespół pojawiał się także w programach artystycznych i kulturalnych. Zaowocowało to coraz ciekawszymi propozycjami. Z tego też powodu Piotr Kajetan Matczuk musiał przeprowadzić się z Gdańska do Warszawy.
W styczniu 2014 roku, podczas koncertu w Polskim Radio Olsztyn zespół publicznie ogłosił, że zmienia nazwę na PIRAMIDY.
W tym też roku Piotr Kajetan Matczuk wystąpił w filmie dokumentalnym pt. „Bard” w reż. Katarzyny Kościelak (prod. TVP2/Media Kontakt) a zespół dokonał oprawy muzycznej do filmu i zagrał II część słynnej „Obławy” Jacka Kaczmarskiego na napisach końcowych. Do filmu powstał także teledysk.
W maju 2014 roku do zespołu dołączył trębacz, Dawid Lipka, a oficjalny management objęła Ania Matczuk. W październiku ze względu na inny kontrakt zespół opuścił basista, Tomek Nowik, a zastąpił go Tomek Imienowski.
W listopadzie 2014 roku zespół PIRAMIDY zagrał duży koncert w Berlinie podczas oficjalnych obchodów 25-lecia zburzenia Muru Berlińskiego, jako support w pożegnalnej trasie Budki Suflera.
W 2014 roku Piotr Kajetan Matczuk rozpoczął także na dobre przygodę z muzyką teatralną, po udanych kompozycjach do filmów dokumentalnych oraz spotów reklamowych pojawiły się propozycje współpracy z czołówką polskich aktorów, a także koncerty w teatrach.
Od marca 2015 roku zespół PIRAMIDY cyklicznie akompaniuje w Teatrze Ateneum w Warszawie w spektaklu-recitalu „Dopokąd” aktora teatralnego i filmowego – Krzysztofa Tyńca, wykonując kompozycje duetu Matczuk-Augustynowicz. Z tego spektaklu powstała też płyta „Dopokąd”, która miała swoją premierę w Empikach 23 marca 2015.
Na początku 2015 roku zespół zakończył także kompozycje do drugiej swojej oficjalnej płyty i pierwszej pod szyldem „PIRAMIDY” o nazwie: „ROK WOJNY”. Premiera koncertowa materiału odbyła się 4 maja w Gdańsku z udziałem znanego aktora teatralnego i filmowego – Wojciecha Wysockiego.
W sierpniu 2015 rozpoczęły się nagrania płyty w Velur Studios w Gdańsku. Produkcją muzyczną i realizacją dźwięku zajął się Łukasz Sieradzki. Gościnnie na płycie zagrali: Michał Sasin Sasinowski na saksofonie oraz Marcin Dzięcielewski na puzonie. Okładkę zaprojektował znany trójmiejski grafik i artysta Jacx Badder Staniszewski. Mastering płyty wykonał Jack Bragila w Nowym Jorku w USA. Zagraniczna premiera – 7 listopada 2015 w Hadze w Holandii, 8 listopada w bazie wojskowej NATO Allied Joint Force Command w Brunssum i 11 listopada w Berlinie w Niemczech.
W czerwcu 2016 roku zespół koncertował w Szwajcarii – w sali Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Genewie. Odwiedził także Montreux i legendarne Queen Studio Experience, w którym nagrywał Freddie Mercury i gwiazdy światowego rocka.
Ze względu na bardzo częste trasy zagraniczne zespół PIRAMIDY stał się w 2016 roku regularnym gościem programu Halo Polonia w TVP Polonia – poświęconego życiu Polaków za granicą.
PIRAMIDY koncertowały również w teatrach – grając liczne koncerty z aktorami, m.in. z Krzysztofem Tyńcem, poza regularnymi koncertami w Teatrze Ateneum w Warszawie zespół występował również m.in. w Teatrze Kamienica w Warszawie, w Teatrze Polskim w Warszawie, w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. J. Słowackiego w Koszalinie, a także w Teatrze Odeon w Brugg w Szwajcarii, na zaproszenie siostry Wojciecha Młynarskiego – Barbary Ahrens-Młynarskiej.
W 2017 roku zespół PIRAMIDY w kameralnym, akustycznym składzie, zaaranżował piosenki legendarnego rosyjskiego barda, Bułata Okudżawy i nagrał płytę pt. „Krótka płyta o Okudżawie”, która miała być małym, niskonakładowym wydawnictwem. Płyta okazała się ogromnym sukcesem, sprzedała się w kilku tysiącach egzemplarzy i otworzyła zespołowi PIRAMIDY drogę do jeszcze bardziej prestiżowych scen.
Zespół rozpoczął regularne trasy koncertowe, obejmujące ok. 20-25 koncertów w pojedynczym miesiącu; w ciągu roku zespół PIRAMIDY wyśrubował swój rekord zagranych koncertów w różnych częściach Polski. W międzyczasie, zespół rozpoczął też prace nad kolejnym koncertem do autorskiej muzyki Matczuka i tekstów Adama Mickiewicza pt. „Mickiewicz Unplugged”.
W styczniu 2018 roku Piotr Kajetan Matczuk, wspólnie z producentem Dariuszem Danilczukiem, powołali do życia Międzynarodowy Festiwal Piosenki Szlakiem Bardów, skupiający młodych kompozytorów i wykonawców piosenki z całego świata. Wraz z kolejnymi edycjami festiwal przerodził się w bardzo prestiżową imprezę, a dzięki wsparciu Wytwórni Muzycznej MTJ i singlom promującym festiwal, w realny sposób przyczynił się do promocji medialnej młodych kompozytorów piosenki artystycznej.
W styczniu 2018 roku po premierze koncertu „Mickiewicz Unplugged” zespół opuścił gitarzysta Piotr Augustynowicz, a do składu dołączył Artur Chyb – gitarzysta, kompozytor i aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach.
W 2018 roku zespół PIRAMIDY w kameralnym składzie jeszcze bardziej intensywnie koncertował z piosenkami Bułata Okudżawy. Dzięki przyjaźni i znajomości z wdową po legendarnym bardzie, Olgą Arcimowicz Okudżawą, zespół został zaproszony do Moskwy i koncertował w Filharmonii Moskiewskiej w sali koncertowej im. Piotra Czajkowskiego. Po owacyjnym przyjęciu przez Rosjan został ponownie zaproszony do Filharmonii Moskiewskiej w 2019 roku.
11 listopada 2018 roku w Solecznikach na Litwie zespół PIRAMIDY wykonał wspólnie z litewskimi wokalistami i Polakami mieszkającymi na Litwie koncert – widowisko muzyczne pt. „Na drodze do wolności”, opowiadające o wspólnych drogach do wolności Polski i Litwy. Koncert wykonany był w dwóch językach. Widowisko reżyserował Piotr Kajetan Matczuk.
Na początku 2019 roku zespół PIRAMIDY po raz pierwszy koncertował w Stanach Zjednoczonych w południowej Kalifornii oraz w Meksyku, m.in. w Los Angeles, w San Diego, w El Cajon czy w Laguna-Hills – Orange County. Zespół odwiedził również Tijuanę.
W lipcu i sierpniu 2019 roku rozpoczęły się nagrania do płyty „Mickiewicz Unplugged”. Realizowane były w Tesla Studio w Gdańsku, w studio nagraniowym Tymona Tymańskiego, Art Studio w Gdyni, Nikon Studio w Długoszach oraz PIRAMIDY Studio w Warszawie. Za mix i mastering nagrań odpowiadał znakomity realizator i producent Michał Jan Ciesielski. We wrześniu 2019 roku w Polubiczach i Motwicy na Lubelszczyźnie odbyła się koncertowa premiera płyty pt. „Mickiewicz Unplugged”.
Dzięki zaangażowaniu i wsparciu Wytwórni Muzycznej MTJ, w październiku 2019 roku zespół nagrał również płytę pt. „Majster Bułat” – drugą płytę z piosenkami Bułata Okudżawy, na której znalazły się mniej znane piosenki Bułata Okudżawy. Płyta miała premierę w 2020 roku.
Z powodu wybuchu wojny na Ukrainie, zespół PIRAMIDY zrezygnował z wykonania trasy ponad 30 koncertów z piosenkami Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego, a wpływy z tych koncertów, których nie dało się odwołać przeznaczył na pomoc uchodźcom wojennym. Zespół też oficjalnie zakończył wykonywanie piosenek rosyjskich bardów w takim kształcie i repertuarze jak to miało miejsce przed wojną. W międzyczasie powstał projekt „Najpiękniejsze piosenki z polskich filmów i seriali”, który miał zagospodarować tę lukę koncertową pozostałą po poprzednim repertuarze.
W 2022 roku zespół nagrał i wydał swoje pierwsze koncertowe DVD – „Mickiewicz – Słowacki – Norwid” – livesesja ze studia nagraniowego Tall Pine Records. Produkcją dźwięku zajął się Łukasz Sieradzki a reżyserią obrazu Michał Grzyb / Mental Fly Production. W zespole zagrali: Igor Augustynowicz – perkusja, Dawid Lipka – trąbka, Michał Sasinowski – saksofony, Artur Chyb – gitary, mandolina, Tomasz Imienowski – bas, Piotr Kajetan Matczuk – gitary, śpiew, instrumenty klawiszowe.
W listopadzie 2022 roku Piotr Kajetan Matczuk odbył długą i intensywną trasę koncertową w USA – grając oprócz koncertów dla Polonii także w ośrodkach dla uzależnionych amerykańskich narkomanów.
W maju 2023 roku odbyła się trzecia trasa koncertowa w USA, tym razem również z aktorem Wojciechem Wysockim, największe występy odbyły się w Las Vegas i w Los Angeles.
W 2023 roku zespół zakończył współpracę z basistą i managerem, współtwórcą największych sukcesów zespołu – Tomaszem Imienowskim.
Obecny skład zespołu PIRAMIDY tworzą:
- Piotr Kajetan Matczuk – kierownictwo muzyczne, gitara akustyczna, instrumenty klawiszowe, śpiew;
- Radosław Laskowski – gitary: akustyczna, elektryczna, mandolina
a gościnnie wraz z nimi często występują zawodowi muzycy, znani z największych zespołów i scen koncertowych świata.