Historia

Sorry, there aren’t any upcoming gigs right now. Check back soon!
Powered by Blogs for Bands Silk icons by Mark James

Początki zespołu PIRAMIDY sięgają 2009 roku. Założył go, wtedy jeszcze trójmiejski muzyk, Piotr Kajetan Matczuk, który wpadł na pomysł stworzenia projektu z nowocześnie zagranymi tekstami najwybitniejszych polskich wieszczów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamia Norwida. Roboczo program miał się nazywać „Rozmowa z piramidami” – od jednego z tekstów Słowackiego.

Po kilku miesiącach kompozycji, latem 2010 roku odbył się pierwszy koncert w Kościerzynie na Kaszubach. Program cały czas rozwijał się, zmieniali się muzycy, dojrzewały aranżacje. 5 marca 2011 roku w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk, podczas kultowej audycji Włodzimierza „Basiora” Machnikowskiego i Dariusza „Łosia” Podbereskiego zespół zarejestrował swoją pierwszą płytę. Wydana została pod nazwą „Rozmowa z piramidami” przez Wytwórnę MTJ z Warszawy.

Początkowy skład tworzyli: Piotr Kajetan Matczuk (instrumenty klawiszowe), Marcin Skaba (skrzypce), Paweł Nowak (akordeon), Paweł Ruszkowski (gitary), Tomasz Nowik (kontrabas, bas) i Tomasz Paszko (perkusja). Gościnnie śpiewał z zespołem słynny bard i kompozytor, Mirosław Czyżykiewicz, oraz młodzież z warsztatów muzycznych prowadzonych przez Matczuka.

Po pojawieniu się płyty zaczęły napływać powoli propozycje koncertowe. Nikt nie miał jednak pomysłu na oficjalną nazwę zespołu, więc na plakatach pisano po prostu „Rozmowa z piramidami”. W międzyczasie Piotr Kajetan Matczuk ostatecznie zreorganizował skład, szukając bardziej rockowego brzmienia. W maju 2013 roku do „Rozmowy z piramidami” dołączył gitarzysta, Piotr Augustynowicz.

Najwięcej koncertów odbyło się w Niemczech, głównie w Berlinie na dużych scenach, gdzie „Rozmowa z piramidami” często supportowała znane i wielkie gwiazdy polskiej i światowej muzyki. Bardzo szybko też „Testament mój”, piosenka z tekstem Juliusza Słowackiego i muzyką Matczuka stała się jedną z najbardziej wyczekiwanych i rozpoznawanych piosenek zespołu.

Oprócz kilkunastu koncertów w Berlinie, koncerty z programem „Rozmowa z piramidami” odbyły się także m.in. w Hadze w Holandii, w Vianden w Luksemburgu, w Kolonii, w Brunssum na terenie bazy wojskowej Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO dla polskiej kadry dowodzącej misją w Afganistanie, we Frankfurcie czy w Monachium.

Zespół „Rozmowa z piramidami” zaczął też regularnie pojawiać się w mediach, w audycjach radiowych na liczne zaproszenia dziennikarzy, oraz w telewizji. W Polskim Radiu Gdańsk odbyło się kilka koncertów z tym programem, transmitowanych na żywo na antenie. Zespół wielokrotnie grał też m.in. w TVP1, w TVP2 (która objęła oficjalny patronat nad pierwszą płytą), TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Info czy TVP Polonia. Były to różne programy – od porannych programów śniadaniowych, po programy informacyjne takie jak Wiadomości czy Panorama, zespół pojawiał się także w programach artystycznych i kulturalnych. Zaowocowało to coraz ciekawszymi propozycjami. Z tego też powodu Piotr Kajetan Matczuk musiał przeprowadzić się z Gdańska do Warszawy.

W styczniu 2014 roku, podczas koncertu w Polskim Radio Olsztyn zespół publicznie ogłosił, że zmienia nazwę na PIRAMIDY.

W tym też roku Piotr Kajetan Matczuk wystąpił w filmie dokumentalnym pt. „Bard” w reż. Katarzyny Kościelak (prod. TVP2/Media Kontakt) a zespół dokonał oprawy muzycznej do filmu i zagrał II część słynnej „Obławy” Jacka Kaczmarskiego na napisach końcowych. Do filmu powstał także teledysk.

W maju 2014 roku do zespołu dołączył trębacz, Dawid Lipka, a oficjalny management objęła Ania Matczuk. W październiku ze względu na inny kontrakt zespół opuścił basista, Tomek Nowik, a zastąpił go Tomek Imienowski.

W listopadzie 2014 roku zespół PIRAMIDY zagrał duży koncert w Berlinie podczas oficjalnych obchodów 25-lecia zburzenia Muru Berlińskiego, jako support w pożegnalnej trasie Budki Suflera.

W 2014 roku Piotr Kajetan Matczuk rozpoczął także na dobre przygodę z muzyką teatralną, po udanych kompozycjach do filmów dokumentalnych oraz spotów reklamowych pojawiły się propozycje współpracy z czołówką polskich aktorów, a także koncerty w teatrach.

Od marca 2015 roku zespół PIRAMIDY cyklicznie akompaniuje w Teatrze Ateneum w Warszawie w spektaklu-recitalu „Dopokąd” aktora teatralnego i filmowego – Krzysztofa Tyńca, wykonując kompozycje duetu Matczuk-Augustynowicz. Z tego spektaklu powstała też płyta „Dopokąd”, która miała swoją premierę w Empikach 23 marca 2015.

Na początku 2015 roku zespół zakończył także kompozycje do drugiej swojej oficjalnej płyty i pierwszej pod szyldem „PIRAMIDY” o nazwie: „ROK WOJNY”. Premiera koncertowa materiału odbyła się 4 maja w Gdańsku z udziałem znanego aktora teatralnego i filmowego – Wojciecha Wysockiego.

W sierpniu 2015 rozpoczęły się nagrania płyty w Velur Studios w Gdańsku. Produkcją muzyczną i realizacją dźwięku zajął się Łukasz Sieradzki. Gościnnie na płycie zagrali: Michał Sasin Sasinowski na saksofonie oraz Marcin Dzięcielewski na puzonie. Okładkę zaprojektował znany trójmiejski grafik i artysta Jacx Badder Staniszewski. Mastering płyty wykonał Jack Bragila w Nowym Jorku w USA. Zagraniczna premiera – 7 listopada 2015 w Hadze w Holandii, 8 listopada w bazie wojskowej NATO Allied Joint Force Command w Brunssum i 11 listopada w Berlinie w Niemczech.

W czerwcu 2016 roku zespół koncertował w Szwajcarii – w sali Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Genewie. Odwiedził także Montreux i legendarne Queen Studio Experience, w którym nagrywał Freddie Mercury i gwiazdy światowego rocka.

Ze względu na bardzo częste trasy zagraniczne zespół PIRAMIDY stał się w 2016 roku regularnym gościem programu Halo Polonia w TVP Polonia – poświęconego życiu Polaków za granicą.

PIRAMIDY koncertowały również w teatrach – grając liczne koncerty z aktorami, m.in. z Krzysztofem Tyńcem, poza regularnymi koncertami w Teatrze Ateneum w Warszawie zespół występował również m.in. w Teatrze Kamienica w Warszawie, w Teatrze Polskim w Warszawie, w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. J. Słowackiego w Koszalinie, a także w Teatrze Odeon w Brugg w Szwajcarii, na zaproszenie siostry Wojciecha Młynarskiego – Barbary Ahrens-Młynarskiej.

W 2017 roku zespół PIRAMIDY w kameralnym, akustycznym składzie, zaaranżował piosenki legendarnego rosyjskiego barda, Bułata Okudżawy i nagrał płytę pt. „Krótka płyta o Okudżawie”, która miała być małym, niskonakładowym wydawnictwem. Płyta okazała się ogromnym sukcesem, sprzedała się w kilku tysiącach egzemplarzy i otworzyła zespołowi PIRAMIDY drogę do jeszcze bardziej prestiżowych scen.

Zespół rozpoczął regularne trasy koncertowe, obejmujące ok. 20-25 koncertów w pojedynczym miesiącu; w ciągu roku zespół PIRAMIDY wyśrubował swój rekord zagranych koncertów w różnych częściach Polski. W międzyczasie, zespół rozpoczął też prace nad kolejnym koncertem do autorskiej muzyki Matczuka i tekstów Adama Mickiewicza pt. „Mickiewicz Unplugged”.

W styczniu 2018 roku Piotr Kajetan Matczuk, wspólnie z producentem Dariuszem Danilczukiem, powołali do życia Międzynarodowy Festiwal Piosenki Szlakiem Bardów, skupiający młodych kompozytorów i wykonawców piosenki z całego świata. Wraz z kolejnymi edycjami festiwal przerodził się w bardzo prestiżową imprezę, a dzięki wsparciu Wytwórni Muzycznej MTJ i singlom promującym festiwal, w realny sposób przyczynił się do promocji medialnej młodych kompozytorów piosenki artystycznej.

W styczniu 2018 roku po premierze koncertu „Mickiewicz Unplugged” zespół opuścił gitarzysta Piotr Augustynowicz, a do składu dołączył Artur Chyb – gitarzysta, kompozytor i aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach.

W 2018 roku zespół PIRAMIDY w kameralnym składzie jeszcze bardziej intensywnie koncertował z piosenkami Bułata Okudżawy. Dzięki przyjaźni i znajomości z wdową po legendarnym bardzie, Olgą Arcimowicz Okudżawą, zespół został zaproszony do Moskwy i koncertował w Filharmonii Moskiewskiej w sali koncertowej im. Piotra Czajkowskiego. Po owacyjnym przyjęciu przez Rosjan został ponownie zaproszony do Filharmonii Moskiewskiej w 2019 roku.

11 listopada 2018 roku w Solecznikach na Litwie zespół PIRAMIDY wykonał wspólnie z litewskimi wokalistami i Polakami mieszkającymi na Litwie koncert – widowisko muzyczne pt. „Na drodze do wolności”, opowiadające o wspólnych drogach do wolności Polski i Litwy. Koncert wykonany był w dwóch językach. Widowisko reżyserował Piotr Kajetan Matczuk.

Na początku 2019 roku zespół PIRAMIDY po raz pierwszy koncertował w Stanach Zjednoczonych w południowej Kalifornii oraz w Meksyku, m.in. w Los Angeles, w San Diego, w El Cajon czy w Laguna-Hills – Orange County. Zespół odwiedził również Tijuanę.

W lipcu i sierpniu 2019 roku rozpoczęły się nagrania do płyty „Mickiewicz Unplugged”. Realizowane były w Tesla Studio w Gdańsku, w studio nagraniowym Tymona Tymańskiego, Art Studio w Gdyni, Nikon Studio w Długoszach oraz PIRAMIDY Studio w Warszawie. Za mix i mastering nagrań odpowiadał znakomity realizator i producent Michał Jan Ciesielski. We wrześniu 2019 roku w Polubiczach i Motwicy na Lubelszczyźnie odbyła się koncertowa premiera płyty pt. „Mickiewicz Unplugged”.

Dzięki zaangażowaniu i wsparciu Wytwórni Muzycznej MTJ, w październiku 2019 roku zespół nagrał również płytę pt. „Majster Bułat” – drugą płytę z piosenkami Bułata Okudżawy, na której znalazły się mniej znane piosenki Bułata Okudżawy. Płyta miała premierę w 2020 roku.

Z powodu wybuchu wojny na Ukrainie, zespół PIRAMIDY zrezygnował z wykonania trasy ponad 30 koncertów z piosenkami Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego, a wpływy z tych koncertów, których nie dało się odwołać przeznaczył na pomoc uchodźcom wojennym. Zespół też oficjalnie zakończył wykonywanie piosenek rosyjskich bardów w takim kształcie i repertuarze jak to miało miejsce przed wojną. W międzyczasie powstał projekt „Najpiękniejsze piosenki z polskich filmów i seriali”, który miał zagospodarować tę lukę koncertową pozostałą po poprzednim repertuarze.

W 2022 roku zespół nagrał i wydał swoje pierwsze koncertowe DVD – „Mickiewicz – Słowacki – Norwid” – livesesja ze studia nagraniowego Tall Pine Records. Produkcją dźwięku zajął się Łukasz Sieradzki a reżyserią obrazu Michał Grzyb / Mental Fly Production. W zespole zagrali: Igor Augustynowicz – perkusja, Dawid Lipka – trąbka, Michał Sasinowski – saksofony, Artur Chyb – gitary, mandolina, Tomasz Imienowski – bas, Piotr Kajetan Matczuk – gitary, śpiew, instrumenty klawiszowe.

W listopadzie 2022 roku Piotr Kajetan Matczuk odbył długą i intensywną trasę koncertową w USA – grając oprócz koncertów dla Polonii także w ośrodkach dla uzależnionych amerykańskich narkomanów.

W maju 2023 roku odbyła się trzecia trasa koncertowa w USA, tym razem również z aktorem Wojciechem Wysockim, największe występy odbyły się w Las Vegas i w Los Angeles.

W 2023 roku zespół zakończył współpracę z basistą i managerem, współtwórcą największych sukcesów zespołu – Tomaszem Imienowskim.

Obecny skład zespołu PIRAMIDY tworzą:

a gościnnie wraz z nimi często występują zawodowi muzycy, znani z największych zespołów i scen koncertowych świata.